1994’ün Temmuz’unda İstanbul’da dünyaya geldim. 2008’de Cağaloğlu Anadolu Lisesi‘ne başladım. 2013 yılında kazandığım Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden 2019 yılında mezun oldum.

Küçüklüğümden beri teknolojiye ve girişimciliğe karşı bir ilgim vardı. İlk girişimim diyebileceğim Küçük Elma Kurdu isimli teknoloji blogumu da lise yıllarında kurdum. Apple dünyasına odaklanan bu teknoloji blogunda 4 yılda 250’den fazla yazı yayınladım.

Üniversite yıllarımı sadece bölüm derslerine odaklanmak yerine farklı sosyal faaliyetlere katılarak geçirdim. Okulun Makine Teknolojileri Kulübü, Bilişim Kulübü ve Proje Kulübü gibi öğrenci kulüplerinde (ikisi yönetim kurulu olmak üzere) farklı pozisyonlarda görev aldım.

Öğrenci Kulüplerinin yanı sıra Boğaziçi Yöneticiler Vakfı‘nda uzun bir süre gönüllü olarak çalışma fırsatı buldum. 1,5 yıl boyunca vakfın sosyal medya ekibinin yöneticiliğini yaptım. 6-7 kişilik bir ekiple beraber dijitalde (içlerinde yarışmaların da olduğu) pek çok çalışma yaptık. Bunun yanı sıra 2014-2019 yılları arasında BYV’nin en büyük etkinliği olan IBPF‘in organizasyon komitesinde bulundum.

Üniversite üçüncü sınıftayken bir grup arkadaşla birlikte Minizma‘yı kurduk. İlk olarak çocuklar için teknoloji atölyeleri yaparak yola çıktık. 9 ay boyunca robotik, kodlama ve üç boyutlu tasarım başlıklarında 6-14 yaş arasındaki çocuklara eğitimler verdik.

Şubat 2017’de dahil olduğumuz, imece‘nin sosyal girişim geliştirme programında Minizma projesi Mektepp projesine dönüştü. Bu program kapsamında Haziran 2017’de jüri karşısına çıkarak 120.000 TL hibe almaya hak kazandık.

Bugün ise Mektepp, yüz binlerce öğretmenin ziyaret ettiği bir platform ve 20’den fazla irili ufaklı etkinliğe imza atan, bir sosyal girişim olarak eğitim dünyasında hatırı sayılır bir yere geldi. Öte yandan Türkiye’nin ilk eğitim teknolojileri hackathonu olan Educathon‘u yapma şerefi de bu ekibe nail oldu.

Girişimciliğin yanı sıra, üniversite sınavında ilk tercihim olan Makine Mühendisliği alanını da ihmal etmedim. Havacılık ve Savunma alanlarında Türkiye’nin önde gelen firmalarında stajlar yaptım. Bitirme projesi olarak da bir grup arkadaşla birlikte otonom ve camda yürüyen portatif bir cam temizleme robotu geliştirdik.

Üniversitenin son yılında, öğrenciliğe ve girişimciliğe ek olarak; altı ay kadar Albaraka Garaj isimli kuluçka merkezinde yarı zamanlı olarak İş Geliştirme alanında deneyim yaşama fırsatı yakaladım.

Üniversiteden mezun olduktan hemen sonra, daha önce stajlarımdan birini de yapmış olduğum ALTINAY Havacılık ve İleri Teknolojiler firmasında İş Geliştirme Mühendisi olarak çalışmaya başladım. Bir yıldan uzun bir süre boyunca ALTINAY’da müşteri ile iletişim, teklif hazırlama, teklif fiyatlandırma ve kurumsal iletişim gibi pek çok faaliyette bulundum.

Bu süreçte ALTINAY ve TUSAŞ arasında, havacılık alanındaki kritik alt sistemlerin yerlileştirilmesi konusunda çalışacak TAAC Havacılık Teknolojileri isimli ortak şirket kuruldu. Ben de bu şirketin kurulum sürecine dahil oldum. Ardından da talebim üzerine 2020’nin ortasında bu şirkete geçiş yaptım ve halen daha burada Proje ve İş Geliştirme Mühendisi unvanı ile çalışmaya devam ediyorum.

Profesyonel hayatıma ve dışarıdan yürütmeye çalıştığım girişimcilik hayatıma ek olarak, farklı alanlarda Freelance çalışmalarım oldu. WordPress web sitesi geliştirme, sosyal medya yönetimi, iş geliştirme ve proje yönetimi alanlarında desteğe ihtiyaç duyarsanız iletişime geçmekten çekinmeyin!

Bütün güzel hikayelerin yanında elbette başarısız olan pek çok girişim ve çalışmada da bulundum. Bu çalışmaların bir kısmını burada aktarmaya çalıştım. Burada dillendiremediklerimi de günün birinde kişisel blogumda veya Çeyrek Saat isimli podcast kanalımda anlatmak istiyorum. O güne kadar aklınıza takılan bir şey, sormak veya paylaşmak istediğiniz bir konu olursa yazmaktan çekinmeyin.

Sevgiler,
Muammer DOLMACI