1994 yılının sıcak bir gününde İstanbul’da dünyaya geldim. Küçüklüğümden beri teknolojiye, bilime ve matematiğe ilgi duyuyordum. Liseyi Cağaloğlu Anadolu Lisesi‘nde okudum. Lise yıllarımda mühendisliğe ve teknolojiye karşı duyduğum ilgi iyice arttı. Lise 3’teyken Küçük Elma Kurdu isimli bir blog kurdum.

Küçük Elma Kurdu, özellikle Apple ekosistemi ile ilgili yazıların yayınlandığı bir teknoloji blogudur. Hala yayında olmasına karşın,  aktif olarak 2011-2015 yılları arasında 250’nin üzerinde yazı çıkarmıştır.

2013 yılında üniversite sınavına girerek, Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği macerasını başlatmış oldum. Lisedeyken 1 sene boyunca Almanca hazırlık okumuştum, üniversitenin de ilk senesinde İngilizce hazırlık okudum.

Üniversite yıllarımı sadece bölüm derslerine odaklanmak yerine farklı sosyal faaliyetlere katılarak geçirdim. Okulun Makine Teknolojileri Kulübü, Bilişim Kulübü ve Proje Kulübü gibi öğrenci kulüplerinde (bir kısmı YK olmak üzere) farklı pozisyonlarda görev aldım.

Öğrenci Kulüplerinin yanı sıra Boğaziçi Yöneticiler Vakfı‘nda da uzun bir süre gönüllü olarak çalışma fırsatı buldum. 1,5 yıl boyunca vakfın sosyal medya ekibinin yöneticiliğini yaptım. 6-7 kişilik bir ekiple beraber dijitalde (içlerinde yarışmaların da olduğu) bir çok çalışma yaptık. Bunun yanı sıra BYV’nin en büyük etkinliği olan IBPF‘in organizasyon komitesinde de 2014’ten beri aktif olarak yer alıyorum.

Özgün İyi Yönetim Uygulamaları Forumu (IBPF), her yıl düzenli olarak Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen geniş çağlı bir etkinliktir. 1000’in üzerinde katılımcı ve alanında uzman konuklarla birlikte gerçekleşen bu etkinlik, her yıl farklı bir konuya odaklanmaktadır.

Üniversite 3.sınıftayken bir grup arkadaşla birlikte Minizma‘yı kurduk. İlk olarak çocuklar için teknoloji atölyeleri yaparak yola çıktık. 9 ay boyunca robotik, kodlama ve üç boyutlu tasarım başlıklarında 6-14 yaş arasındaki çocuklara eğitimler verdik. Daha sonra çocukların çokça vakit geçirdiği YouTube için kaliteli içerik üretme kaygısı giderek Kurcala isimli projeyi geliştirdik.

Minizma, eğitim alanında bir etki yaratmak isteyen ve bu doğrultuda pek çok farklı çalışmaya imza atan disiplinlerarası bir ekiptir.

Minizma ekibi olarak geliştirdiğimiz en geniş çaplı proje ise Mektepp‘ti. Sosyal bir girişim olan Mektepp’i, İmece isimli bir kuluçka merkezinde kurduk. Şubat 2017’de başladığımız programda bir çok eğitim aldık ve aldığımız bu eğitimler doğrultusunda pek çok saha araştırması ve değişim teorileri geliştirdik. Haziran 2017’de jüri karşısına çıkarak 120.000TL hibe almaya hak kazanan takımlardan birisi olduk. Sonraki süreçte ise projeyi geliştirmeye başladık ve halen daha bu proje üzerinde aktif olarak çalışmaya devam ediyoruz.

Mektepp, öğrenci merkezli sınıf ortamlarını yaygınlaştırmak amacıyla öğretmenlere içerik ve ortam sağlayarak ilham verir.

Tüm bu projelerin yanı sıra farklı ekiplerle Stape, CamiGezgini, Isınan Kalpler gibi çalışmalarda da bulundum. Bu çalışmaların bazıları vakitsizlik yüzünden duraklatıldı, bazıları da farklı sebeplerden dolayı başarısız oldu. Ancak bunlardan her biri bana onlarca şey öğretti.

Projeleri/Çalışmaları bir kenara koyup ne tarz hobilerim var diye sorarsanız, farklı zaman dilimlerinde farklı şeylere ilgi duyduğumu söyleyebilirim. Müzik konusunda ortaokulda başlayıp lisenin son yıllarına hatta üniversitenin ilk yıllarına kadar süren bir keman çalma maceram vardı, diğer yoğunluklardan ötürü şu sıralar raflara kaldırılmış durumda. Spor konusunda ilkokulda Aikido yapıyordum. Siyah kuşağa kadar gelmiştik, ama çocuktuk, sonra bıraktık onu da. Lise yıllarımda bir dönem binicilik yapmıştım 3 sene kadar. Malum üniversite sınavına hazırlanma süreci bu konuyu da kötü etkiledi.

Üniversitede hayatımı değiştiren en büyük olaylardan birisi de öğrenciyken evlenmemdi. 2.sınıfta nişanlanıp, 3.sınıfın sonunda da evlendim. İnsanların benimle ilgili duydukları arasında nedense en çok şaşırdıkları şey hep bu olmuştur. Şimdi ise Allah bozmasın hem ortağım, hem hayat arkadaşım olan Esma ile mutlu bir yuvamız var.

Muammer Dolmacı

Come here we provide you designable online baseball jersey maker bring you glory & pride. Great shopping for online baseball jersey maker They Use Their Method To Create Their World!.